X
تبلیغات
تازه های پزشکی برای همه - بخش یازده
نوشته های کیقباد بهدین
پژوهشگران نیوزیلندی ثابت کردند اگر در دوران بارداری و نوزادی ویتامین د کافی به جنین یا نوزاد نرسد خطر ابتلای کودک در بزرگسالی به آسم و آلرژی به گردوخاک به شدت زیاد می‌شود. این در حالی ست که بیشتر زنان دچار کمبود ویتامین د هستند، خوراک روزانه مابه طور معمول خالی از مواد غذایی دارای ویتامین د است و نوزادان از نور مستقیم آفتاب دور نگه داشته می شوند. به همین دلیل این پژوهشگران مصرف مواد غذایی دارای ویتامین د را در دوران بارداری و مکمل های ویتامین د را در نوزادان برای پیشگیری از آلرژی در بزرگسالی توصیه می کنند.کودکانی که به شیر و لبنیات حساسیت دارند بیشتر از سایر کودکان در معرض پوکی استخوان قرار دارند.  در پژوهشی تازه مشخص شد کودکان مبتلا به آلرژی غذایی نسبت به شیر کلسیم کمتری دریافت می‌کنند و والدین آنها باید به دقت مصرف شربت مکمل کلسیم را در این کودکان جدی بگیرند و شیر سویا را جانشین شیر گاو نمایند. در ضمن باید دقت کرد که میزان ویتامین د طبیعی برای جذب کلسیم خوراک بسیار ضروری است. 

تماشای انجام یک فعالیت باعث تحریک مناطق مربوطه در همان بخش ها از قشر مخ شده و یادگیری آن فعالیت را تسهیل می‌کند. 
پیش از این ثابت شده بود که هنگام مشاهده یک فعالیت قشر حرکتی مخ که مربوط به همان حرکت است تحریک می شود و بدین ترتیب یادگیری انجام آن حرکت را تسهیل می‌کند. هم اکنون ثابت شده تحریک بخش حسی هم به یادگیری از راه مشاهده کمک می نماید. 

نخستین پیس میکر قلبی بدون لید (سیم) توسط اداره نظارت بر غذا و داروی آمریکا تایید شد. این دستگاه برای درمان کندی ضربان قلب و سنکوپ به کار می رود. دستگاه های کنونی در زیر پوست قفسه سینه کار گذاشته می‌شود وتوسط لید (سیم) به قلب وصل می‌شود. نسل تازه پیس میکر اندازه یک کپسول بزرگ است و مستقیم در بطن راست قلب کار گذاشته می‌شود و بیمار اصلاً وجود آن را احساس نمی کند. 

#سرطان #روانپزشکی
در یک پژوهش روی بیش از سیصدهزار بیمار مبتلا به سرطان محرز شد که این افراد در طول دو سال بعد از اعلام قطعی نتیجه سرطان تا ده برابر بیشتر در معرض اختلالات روانی به ویژه اضطراب و افسردگی قرار دارند. 
نتایج این تحقیق در نشریه معتبر JAMA oncology به چاپ رسیده و لزوم مشاوره فوری روانشناسی و روانپزشکی را به محض تشخیص سرطان اثبات می کند. متاسفانه خطر این اختلالات روانی در هفته نخست پس از تشخیص سرطان بسیار بسیار بیشتر است.

شرکت در دوره های آموزش زبان های خارجی قدرت تمرکز و توجه ذهن را می افزاید. حتی دوره های آموزشی یک هفته‌ای زبان هم با افزایش تمرکز در همه سنین همراه است. اگرچه تکرار یا ادامه آموزش زبان با تمرکز و قدرت توجه بهتر همراه است. 

نوجوانانی که مادرشان در هنگام بارداری داروهای ضدافسردگی SSRI مانند فلوکستین خورده اند چهار برابر بیشتر در معرض ابتلا به افسردگی در سنین نوجوانی هستند. 

ژوهشی تازه نشان می‌دهد تزریق واکسن آنفلوآنزا طی بارداری باعث می‌شود نوزاد متولد شده تا شش ماهگی در برابر آنفلوآنزا مصون باشد. 
پیشتر می دانستیم تزریق واکسن آنفلوآنزا برای سنین بالای 65 سال و بین 6 ماه تا 5 سال و زنان باردار مفید است و امکان تزریق واکسن آنفلوآنزا به نوزاد زیر شش ماهه وجود ندارد. هم اکنون می دانیم تزریق واکسن آنفلوآنزا به زن باردار نوزاد را تا شش ماهگی در برابر بیماری حفظ می‌کند. 

دانشمندان کشف کردند چگونگی تعادل نمک در مغز مهمترین عامل تعیین کننده در خواب و بیداری به شمار می‌آید. میزان نمک در بخش های گوناگون مغز روی تاثیرپذیری گیرنده های مغزی و فعالیت آنها تاثیر می‌گذارد و بیداری و خواب را مشخص می‌کند. نتایج این تحقیق در آینده تاثیر مهمی روی درمان صرع و گیجی بعد از بیهوشی دارد.

بافتی که جنین از طریق آن به رحم مادر می چسبد جفت نام دارد. اندازه جفت با اندازه و تراکم استخوان فرزند حاصل از آن در نوجوانی ارتباط مستقیم دارد. پژوهشگران می‌گویند اندازه بزرگتر جفت شاید باعث می‌شود برخی مواد مغذی مانند ویتامین د بیشتر به جنین برسد و این قضیه در استحکام استخوان کودک در آینده بازتاب می یابد. متاسفانه نمی دانیم چه عواملی در اندازه جفت دخیل هستند ولی مشخص است که زنان باردار باید تغذیه خوبی داشته باشند که نیازهای جنین به طور کامل تامین شود و تندرستی وی حتی در بزرگسالی حاصل شود. 

در یک پژوهش روی 400 دانش آموز آمریکایی کلاسهای 5 و 6 ثابت شد که بازی رایانه ای جدی squire quest! II باعث می شود 80 درصد دانش آموزان سبزیجات و میوجات بیشتری بخورند. شرکت archimage با ساخت بازی های رایانه‌ای جدی، تغییرات رفتاری را در کودکان و نوجوانان امروزی تسهیل می کند. بازی های رایانه ای جدی به بازی هایی اطلاق می‌شود که علاوه بر سرگرم کردن باعث تسهیل تغییرات رفتاری می شود. 

آمار نشان می دهد میزان بروز چاقی بین سالهای 2004 تا 2016 بین کودکان و نوجوانان کانادایی کاهش یافته است. پژوهشگران مهمترین علت آن را اندازه- گیری مداوم قد و وزن و رسم نمودار مربوطه می دانند هر چند تاثیر اطلاع رسانی رسانه های کانادا هم در این امر بسیار موثر هستند.

کهیر در کودکان
چه چیزی موجب کهیر زدن می‌شود؟
کهیرها زمانی ظاهر می‌شوند که بدن یک ماده شیمیایی به نام هیستامین را آزاد کند. دلایل متعددی برای این مسئله وجود دارند که ممکن است شناسایی عامل اصلی را برای شما دشوار کند اما محتمل‌ترین گزینه‌ها عبارتند از:
گزیدگی و نیش حشرات: مثلا اگر کودک شما نسبت به زنبورها یا مورچه‌های قرمز آلرژی داشته باشد ممکن است در واکنش به گزیدگی یا نیش آنها، کهیر بزند.
غذا: کودک شما ممکن است در واکنش به چیزی که خورده است کهیر بزند. غذاهایی که بیشتر موجب کهیر زدن می‌شوند عبارتند از: آجیل‌ها، بادام زمینی، تخم پرندگان، نرم‌تنان صدف‌دار، ماهی، شیر، توت‌های تازه یا فریزشده، گوجه فرنگی، و برخی افزودنی‌ها و نگه‌دارنده‌های خاص غذایی. کودک شما ممکن است بواسطه آلرژی داشتن نسبت به پروتئین موجود در غذا یا صرفا بدین خاطر که بدن او با آزاد کردنِ هیستامین نسبت به یکی از مواد شیمیایی موجود در غذا واکنش نشان می‌دهد، دچار کهیر شود. حتی برخی کودکان صرفا به خاطر تماس با برخی غذاهای خاص (مثلا وقتی آب توت‌فرنگی به پوست او می‌رسد) کهیر می‌زنند. (تعجب‌آور اینکه ممکن است خوردن توت‌فرنگی برای همین کودکان هیچ مشکلی ایجاد نکند.)
مواد آلرژی‌زا: کودکانی که نسبت به گربه‌ها آلرژی پیدا کرده‌اند، ممکن است پس از لمس یا تماس با گربه کهیر بزنند. کودک شما ممکن است حتی از مواد آلرژی‌زای موجود در هوا (مانند گرده گل‌ها) نیز کهیر بزند.
بیماری: کودک شما ممکن است هنگام سرماخوردگی یا ابتلا به سایر بیماری‌های ویروسی، کهیر بزند. البته کهیر زدن در اثر بیماری‌های باکتریایی چندان معمول نیست.
دما: گاهی اوقات دماهای سرد می‌توانند موجب کهیر زدن شوند. همین مسئله درباره تغییر ناگهانی دما نیز صادق است: مثلا وقتی که پوست کودک شما پس از سرد بودن، ناگهان گرم می‌شود.
داروها: آنتی‌بیوتیک‌ها و برخی داروهای دیگر ممکن است موجب کهیر زدن شوند.
چگونه باید کهیر را درمان کنم؟
اگر فکر می‌کنید کودکتان بواسطه آلرژی به حیوان خانگی یا گرده گل‌ها به کهیر دچار شده است، او را به حمام ببرید تا ماده آلرژی‌زا تا حد امکان از روی بدن او پاک شود. کمپرس سرد نیز گاهی اوقات می‌تواند موجب تخفیف ناراحتی کودک شود. همچنین می‌توانید کهیرها را با یک توپ پنبه‌ای آغشته به لوسیون کالامین(Calamine)، به آرامی مالش دهید. از پوشاندن لباس‌هایی به کودک که در محل کهیرها تنگ و چسبیده باشند، خودداری کنید. اگر می‌توانید علت بروز کهیر را شناسایی کنید، تمام تلاش خود را بکنید تا کودکتان در آینده مجددا در معرض آن قرار نگیرد.

شواهد جمع آوری شده از چند پژوهش نشان می دهد بیماری آلزایمر به دلیل فعالیت بیش از حد دستگاه ایمنی بدن رخ می دهد. این فعالیت بیش از حد تعدادی از سلول های مغز را نابود می کند و زوال عقل از این امر ناشی می‌شود. این پژوهشگران معتقدند شاید بیماری های پارکینسون و هانتینگتون هم به همین سبب رخ می دهند. این یافته کمک بزرگی به درمان بیماری های یادشده خواهد کرد.

پژوهشگران سوییسی نشان دادند زنان باردار از وارد شدن استرس یا افسردگی افسرده نشوند! بچه های این زنان باردار در بزرگسالی تحمل بیشتری برای مقابله با استرس و ناملایمات زندگی خواهد داشت. البته می دانیم که این افراد در بزرگسالی بیشتر در معرض برخی بیماری های جسمی قرار دارند. 

قابل توجه خانمها 
خوردن منظم و مداوم میوجات و سبزیجات تازه احتمال سرطان پستان را کم می کند. کاهش نوشیدن مشروبات الکلی در میانسالی هم خطر سرطان پستان را کم می‌کند. 

در آمریکا با وجود اجرای گسنرده برنامه پیشگیری از بیماری قلبی در بانوان امید به زندگی آنها کاهش یافته است. چرا؟ 
بانوان کم سواد آمریکایی که تحصیلات دانشگاهی ندارند معتقدند سرطان پستان عامل اصلی مرگ بانوان است نه بیماری قلبی و به همین دلیل به راهنمایی های بهداشتی برای تغییر سبک زندگی و پیشگیری از بیماری های قلبی بی اعتنا هستند. 
مسوولان بهداشت آمریکا به این نتیجه رسیده اند که باید دستورات پیشگیری از سرطان پستان را در کنار دستورات قلبی ارائه کنند که درک عمومی به پیشبرد اهداف بهداشتی و پیشگیری از بیماری قلبی کمک نماید.

دانشمندان انگلیسی ثابت کردند نوزادانی که در تماس با آب پراملاح (سخت) هستند بیشتر به اگزما دچار می شوند. اگزما نوعی التهاب آلرژیک پوست است که معمولاً با خشکی یا آسیب به پوست تشدید می شود. پیشتر پژوهشگران ژاپنی نشان داده بودند که بالا بودن میزان کلرین آب باعث آسیب به پوست نوزاد و افزایش اگزما می شود. 
این اطلاعات نشان می‌دهد بهتر است در سه ماه نخست پوست نوزادان در معرض آب دارای کلر و آب پراملاح قرار نگیرد.


|+| نوشته شده در چهارشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۶ساعت ۱۲:۲۲ توسط کیقباد بهدین نظر(0)
بالا