X
تبلیغات
روی شاخه نشسته، بن آن را اره می کند!!
نوشته های کیقباد بهدین
کشور عربستان سعودی در منطقه ی خاورمیانه و نزدیک ایران است. اصلاحاتی که در ایران در دهه 1340 به وقوع پیوست در سال جاری یعنی 1396 با سرعتی فراوان در عربستان در حال اجراست. با وجود همه انواع قرابت جغرافیایی و شباهت های اقتصادی و سیاسی عربستان بارها به طور غیر رسمی انزجار خود را از فرهنگ و ملیت ایران اعلام کرده است. فرض بگیرید اگر عربستان سعودی توان آن را داشت که بر ایران حکمرانی کند و تصمیم می گرفت هویت ایرانی را از مردم بگیرد چه کار می کرد؟

به طور حتم یکی از کارهایی که می کرد جلوگیری از برگزاری هر گونه آیین ایرانی بود. به عبارت دیگر نه تنها اجازه نمی داد در رسانه ها از جشن سده و جشن مهرگان نامی بیاید بلکه هر گونه کاری که این جشن ها را به یاد مردم بیاورد ممنوع می کرد. به عنوان نمونه نانواها را مجبور می کرد روز جشن سده یعنی دهم بهمن نان نپزند چون آتش تنور مردم را به یاد جشن سده می انداخت. سیگار کشیدن در معرض دید همگان را در روز دهم بهمن غیرقانونی اعلام می کرد مبادا آتش کبریت و فندک ... روز دهم مهر عده ای موتوری را با باتوم و زنجیر اجیر می کرد بروند بین مردم و خشونت به خرج دهند مبادا مردم به یاد مهرگان و ریشه های خود بیفتند.

اکنون یک پرسش: کسی که مجوز برگزاری جشن سده را در یزد در آخرین ساعت اداری روز نهم بهمن صادر می کند، آیا به حکام عربستان سعودی وابستگی ندارد؟!!


برچسب‌ها: human rights,
|+| نوشته شده در دوشنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۶ساعت ۱۳:۲۳ توسط کیقباد بهدین نظر(0)
بالا