X
تبلیغات
تازه های پزشکی برای همه- بخش ده
نوشته های کیقباد بهدین
الکل ممنوع در بارداری
می دانیم در بدن جنین انواع گوناگونی از اکسیژن (ROS) برای اکسیژن رسانی بافتها تولید می شود. اگر میزان این انواع اکسیژن زیاد شود به ژن تولیدکننده پروتیین محافظ بدن در برابر سرطان(BRCA1) آسیب می‌رساند. در مادرانی که در دوران بارداری نوشیدنی های الکلی می نوشند میزان بسیار زیادی از انواع اکسیژن در تماس جنین قرار می گیرد. فرزندان این مادران در بزرگسالی بیشتر در خطر سرطان به ویژه سرطان پستان و تخمدان در دختران هستند.

پژوهشگران کانادایی متوجه شدند قسمتهای ساقه مغز در پاسخ به تکرار صداهای شنیده شده و شنیدن بهتر انسان نقش مهمی بازی می کند. 
مغز می تواند درک خود را با توجه به تحریک های بیرونی حساب شده که مثلاً در طول یک برنامه آموزشی وارد می شود تطبیق داده و بهبود ببخشد. 
از همین رو آموزش موسیقی بویژه در کودکان باعث می شود توان آنها در افتراق اصوات بیشتر شود و مثلاً در یک محیط شلوغ بهتر بتوانند سخنان سخنران را بشنوند. همچنین به نظر می‌رسد کودکانی که بیشتر در معرض شنیدن موسیقی هستند مهارت های کلامی بهتری دارند. 
این یافته در آینده درمان های تازه ای را برای کم شنوایی هم به ارمغان می آورد. 

مردان کوتاه قد و زنان دارای اضافه وزن فرصت های شغلی و اجتماعی کمتری به دست می آورند. یک پژوهش تازه نشان می‌دهد افراد دارای اضافه وزن بویژه زنان به لحاظ اجتماعی-اقتصادی در کلاس پایین تری فرض گرفته می‌شوند. 
مطالعات پیشین هم یک همراهی چشمگیر بین اضافه وزن و درآمد کمتر و تحصیلات پایین تر را اثبات کرده بودند.

 آیا روزی خواهد رسید که کودکان در رستوران به جای دسر بستنی بتوانند میوه سفارش دهند؟ اکنون برخی رستوران ها این گزینه رادارند ولی هنوز باید مقدار نمک و چربی خوراک رستوران ها کمتر شود. متاسفانه بچه‌ها به طور روزافزون از خوراک رستوران ها می خورند و از غذای خانگی که بسیار سالمتر است کمتر مصرف می‌کنند. باید قوانینی وضع شود که همه رستوران ها را ملزم کند برای بچه‌ها خوراک های کم نمک و کم چرب داشته باشند. از این مهمتر خانواده‌ها باید تشویق شوند که نعداد وعده های بیشتری غذای خانگی به کودک بدهند.

نتایج یک مطالعه 18 ساله روی حدود 32000 مرد درباره همراهی سرطان پروستات با عادات افراد غیرمنتظره است. این پژوهش در مجله European Urology چاپ شده و نشان می‌دهد مردانی که حداقل 21 بار در ماه انزال منی می کنند بیست درصد کمتر از مردانی که ماهانه چهار تا هفت بار انزال می کنند به سرطان پروستات مبتلا می شوند. مردانی که در بین سنین 40 تا 49 سالگی 8 تا 12 بار انزال می کنند ده درصد کمتر از مردانی که 4 تا 7 بار انزال منی ماهانه دارند دچار سرطان پروستات می شوند. هنوز پژوهشگران توضیحی یا حدسی درباره این همراهی آماری بیان نکرده‌اند. 
|+| نوشته شده در چهارشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۵ساعت ۱۳:۳۰ توسط کیقباد بهدین نظر(0)
بالا