X
تبلیغات
نوشته های کیقباد بهدین
نوشته های کیقباد بهدین
سخنان استاد گرانقدرم جناب آقای دکتر سهامی هنوز در گوشم هست: «بعد از هشت نه سالگی دیگه فقط دکور شخصیت فرد رو میشه تغییر داد و شخصیتش شکل گرفته» یا سخن آموزگار خوبم جناب آقای کورش سپهری : «اخلاقی که ماما می آره مُرده شور می بره».
ادامه مطلب
|+| نوشته شده در یکشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۱ساعت ۱۴:۱۰ توسط کیقباد بهدین نظر(0)

وقتی بدانی انسان چگونه موجودی ست راحت تر زندگی می کنی. وقتی می دانی آدمی به طور کلی دارای غریزه جنگ هستند، رفتارهای توهین آمیز قابل تحمل تر می شود. کسانی که زورگو نیستند غریزه پیکارجویی خود را سرکوب کرده اند و بسیار کم هستند موجوداتی که بتوانند این غریزه را در خود ضعیف سازند. یادم می ماند که غریزه ها نمی میرند و فقط سرکوب می شوند. اگر کسی که تا دیروز از روی قانون رفتار می کرد امروز از روی قدرتی که یافته، به ضوابط تن در نمی دهد، درک می کنم که غریزه پیکار در او دوباره از زیر خاکستر زبانه کشیده و از موجودی با غریزه جنگ توقع رفتار دوستانه و درست نمی توان داشت. به همه انسانها حق می دهم که بر پایه غرایز خود عمل کنند، آنها هم جانورانی غریزی باید محسوب شوند. فرق این است که جانورها غریزه ای برای به رخ کشیدن تفریحی قدرت ندارند. جانوران برای جفت یابی، حفظ محدوده و امنیت و در زمان گرسنگی بر سر خوراک با هم در می افتند اما هرگز برای تفریح یا برای عقده های روانی به جنگ نمی پردازند.


ادامه مطلب
|+| نوشته شده در سه شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۱ساعت ۱۵:۰۶ توسط کیقباد بهدین نظر(0)

دریاچه به من می گفت: «بیا و در من شنا کن. شنا کردنِ تو نجات من است.» من به او می گفتم: «تو سردی! آفتاب گرمتر است.» او می گفت: «اگر تو مرا از یخ زدگی دور نگه داری، در روزهای سرد، من از خشکی گرمتر می مانم و تو را گرم نگه می دارم.» من دستم را جلوی دهانم می گرفتم تا او پوزخند مرا نبیند و به او بی اعتنا بودم.


ادامه مطلب
|+| نوشته شده در سه شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۱ساعت ۰۹:۵۷ توسط کیقباد بهدین نظر(0)
بالا