X
تبلیغات
نوشته های کیقباد بهدین
نوشته های کیقباد بهدین

می دانم چرا این اتفاق ها زودتر نیفتاد؟! 

چند ماه پیش یکی از دوستان مرا با با بازی رایانه ای "Clash of clans" آشنا کرد. چند روز پیش از آن با یکی از همکاران فرهیخته ای که در مورد آیین های کنونی ایران پژوهش گسترده ای کرده بود دو ساعتی صحبت کردم و نظرات جالب وی پس از چندین سال تحقیق درباره باورها را شنیدم. تیر خلاص هم نوشتاری بود درباره دنیاهای موازی در مجله وزین دانستنیها.


ادامه مطلب
|+| نوشته شده در سه شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۴ساعت ۱۵:۱۱ توسط کیقباد بهدین نظر(0)
گرافین پیونددهنده سلولهای عصبی
گرافین شکل دوبعدی کربن است. دانشمندان دانشگاه تریسته ایتالیا با کمک دانشگاه کمبریج با موفقیت نشان دادند که گرافین می تواند سلولهای عصبی زنده را به هم متصل کرده و تمامیت شبکه اعصاب را برگردانند بدون این که مشکلی پیش بیاورند.

بسیاری از بیماران به علت قطع عصب به سبب ضربه یا بیماری دچار فلج، تشنج یا پارکینسون می شوند. گرافین امید تازه ای برای برقراری دوباره ارتباط بین نقاط قطع عصبی به وجود آورده است.
استاد بالرینی می گوید این نخستین بار است که گرافین در تماس مستقیم با سلول عصبی زنده قرار گرفته بدون این که اختلالی در ارسال و گیرندگی پیامهای عصبی این سلولها به وجود آورد.
ادامه مطلب
|+| نوشته شده در سه شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۴ساعت ۱۴:۳۵ توسط کیقباد بهدین نظر(0)

ظرفیت حافظه مغز

پژوهشگران دانشگاه تگزاس با بررسی دقیق شیمیایی و میکروسکوپی، ساختار سلولی هیپوکامپ، مرکز حافظه مغز را در حد نانومتر شناسایی کردند. آنها با تعجب متوجه شدند ظرفیت حافظه مغز بسیار بیشتر از پیش بینی های قبل و فراتر از یک پتا بایت است. از سوی دیگر انژی مصرفی مغز برای ذخیره و نگهداری این حجم اطلاعات یک سوم وسیله مشابه در فن آوری اطلاعات است. سازندگان رایانه های آینده درصدد هستند با الگوبرداری از ساختار مرکز حافظه مغز، رایانه هایی بسازند که بسیار کم مصرف تر از امروز باشند.
حافظه شما گنجایش زیادی دارد از یادگیری و مطالعه دست برندارید.ادامه مطلب
|+| نوشته شده در سه شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۴ساعت ۱۴:۲۵ توسط کیقباد بهدین نظر(0)

چاقی و لخته وریدی

چاقی مفرط کودکان و نوجوانان با احتمال بیشتر تولید لخته در وریدهای پا همراه است. وجود عفونت و بستری طولانی مدت در بیمارستان دو عامل مهم دیگر ایجاد لخته در وریدهای پا در کودکان و نوجوانان هستند. چافی مفرط نوجوانان خطر دیابت و بیماری قلبی را در این افراد می افزاید. 


ادامه مطلب
|+| نوشته شده در چهارشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۴ساعت ۱۶:۲۱ توسط کیقباد بهدین نظر(0)
بالا